
Dzisiaj mam przyjemność porozmawiać z Magdaleną Niewińską dietetykiem i psychodietetykiem, która od ponad 12 lat prowadzi własną poradnię dietetyczną Vitella – Centrum Psychodietetyki działającą zarówno stacjonarnie jak i online.
-W swojej działalności często pracujesz z pacjentkami po ciąży i po porodzie. Poprzez odpowiednie odżywianie oraz prawidłowo dobraną dietę pomagasz im wrócić do formy.
Z jakimi problemami przychodzą do Ciebie kobiety po ciąży? Czy najczęściej pytają jak schudnąć po ciąży?
Pacjentki przychodzą najczęściej z wieloma pytaniami dotyczącymi różnych kwestii.
Jak dobrać właściwie dietę, tak aby dojść do formy sprzed ciąży, ale móc także dalej karmić dziecko piersią. Tak, aby pomimo diety redukcyjnej nie wpłynąć na zmniejszenie ilości i jakości pokarmu. Jaką dietę powinny stosować, aby zregenerować swój organizm po ciąży i porodzie. A chyba najczęstsze pytanie, które zadają Mamy to co jeść, żeby „nie zaszkodzić dziecku”.
Jaka dieta powinna być po cięciu cesarskim?
Dieta po cesarce powinna wspomagać regenerację organizmu oraz przyspieszać gojenie się rany pooperacyjnej. W diecie wskazane są produkty lekkostrawne, bogate w pełnowartościowe białko, a także witaminy A, E, B12 oraz B6. W diecie kobiety po cięciu cesarskim nie powinno zabraknąć również błonnika, wapnia i żelaza.
Jakie są mity jeśli chodzi o odżywianie?
MIT 1
Po porodzie nie jedz produktów, które mogą powodować alergie, np. mleka krowiego lub glutenu.
Kobieta karmiąca piersią nie powinna eliminować ze swojej diety produktów potencjalnie uczulających np. truskawek, mleka krowiego, ponieważ takie postępowanie w rzeczywistości może być szkodliwe dla jej zdrowia. Nie wolno stosować diet eliminacyjnych na wszelki wypadek, dopiero gdy u kobiety faktycznie zostanie zdiagnozowana nietolerancja np. laktozy lub celiakia, wskazana jest bardziej restrykcyjna dieta, nie tylko po porodzie, ale często przez całe życie.
MIT 2
Picie naparów ziołowych przez kobietę karmiącą nie wpływa na laktację.
Zioła mogą wpływać pozytywnie na laktację lub ją zaburzać. Koper włoski lub jęczmień zwiększają laktację, tymczasem działanie polegające na hamowaniu laktacji wykazują szałwia oraz mięta pieprzowa .
MIT 3
Alkohol i nikotyna nie przechodzą z mlekiem do dziecka
Spożywanie alkoholu w okresie laktacji powoduje opóźnienia w rozwoju psychoruchowym oraz odpowiada za zaburzenia wzrastania, a nikotyna (zarówno podczas palenia czynnego, jak i biernego) zwiększa ryzyko wystąpienia kolki, chorób układu oddechowego, a także zespołu nagłego zgonu niemowląt.
OK a jakie są fakty?
FAKT 1
Niedożywienie i odwodnienie kobiety w okresie laktacji prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego mleka, ale nie wpływa na jakość wytwarzanego pokarmu.
Pomimo odwodnienia lub niedoborów żywieniowych w diecie po porodzie zawartość mleka jest utrzymywana na podobnym poziomie, ale niestety odbywa się to kosztem zdrowia organizmu kobiety, z którego rezerw czerpane są składniki pokarmowe dla dziecka. Niedożywienie i odwodnienie kobiety w okresie laktacji prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego pokarmu.
FAKT 2
Kofeina spożywana w nadmiernych ilościach może mieć negatywny wpływ na dziecko.
Do 300 mg kofeiny dziennie w diecie kobiety nie stanowi zagrożenia dla dziecka, o tyle już większe ilości mogą być niebezpieczne i przyczyniać się do bezsenności, kolki oraz rozdrażnienia.
FAKT 3
Po porodzie może być konieczna suplementacja
Zapotrzebowanie organizmu matki w okresie laktacji jest bardzo wysokie, dlatego zdarza się, że poza stosowaniem dobrze zbilansowanej diety konieczna jest suplementacja, np. witaminą D3 lub wapniem.
Kiedy najlepiej zacząć odchudzanie i pracę nad sylwetką po porodzie?
Z całą pewnością należy podkreślić, że rozpoczęcie procesu odchudzania nie powinno zaczynać się w okresie połogu, a więc w ciągu pierwszych około 6 tygodni po porodzie, ponieważ jest to okres, w którym w organizmie kobiety cofają się zmiany związane z ciążą i porodem. Jest to czas na
rekonwalescencję, odpoczynek. Należy też wziąć pod uwagę, że pierwsze 2-3 miesiące po porodzie to czas stabilizacji laktacji. Uważa się, że po ustabilizowaniu laktacji, w celu redukcji masy ciała bezpieczny jest deficyt kaloryczny nawet do około 500kcal/dziennie.
Co zrobić jak chcę schudnąć po ciąży?
Po pierwsze trzeba wyliczyć zapotrzebowanie na energię (jeżeli kobieta karmii piersią, dodajemy dodatkowe 500 kcal w pierwszym półroczu i 400 kcal w drugim półroczu), następnie ustalić deficyt kaloryczny. Posiłki należy spożywać co 3-4 godziny, śniadanie nie później niż 1 godzina po przebudzeniu. Ważne jest zwrócenie uwagi na dobrą jakość diety — urozmaicenie, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców w różnych formach, odpowiednia podaż białka pełnowartościowego, błonnika i dobrej jakości tłuszczów (oleje roślinne, orzechy, nasiona). Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych typu trans, nadmiernej ilości cukrów prostych i żywności wysoko przetworzonej. Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i odpowiednią ilość snu, ponieważ to ma wpływ na przemianę materii, a co za tym idzie szybkość redukcji tkanki tłuszczowej.
Na jakie bariery natury psychologicznej napotykasz w pracy z mamami?
Myślę, że taką jedyną barierą , którą czasami zauważam u Pań zgłaszających się do gabinetu dietetyka jest to czy sobie poradzą z gotowaniem, czy posiłki zaproponowane w jadłospisie nie będą trudne do wykonania. Dlatego staram się tak ułożyć jadłospis, aby nie był on wyzwaniem dla Mamy, a fajną zmianą, która na stałe wpisze się w sposób żywienia całej rodziny.
Wiem, że ostatnio poza spotkaniami na żywo zaczęłaś również pomagać mamom w internecie. Czy możesz nam coś więcej opowiedzieć?
Jasne. Jest to nowy program metamorfozy dla mam „Jak schudnąć po ciąży”. Cała idea polega na mojej współpracy z fizjoterapeutą. Mamy biorące udział w naszym programie otrzymują jadłospisy dopasowane pod względem kaloryczności. Są to optymalne diety dla kobiet po porodzie naturalnym jak i diety po cesarskim cięciu. Do tego ćwiczenia ułożone przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną. Dodam, że przepisy są proste a ćwiczenia krótkie tak aby mamy miały czas zadbać o siebie.
Brzmi zachęcająco, a gdzie można zobaczyć ten program?
Można zobaczyć wchodząc na stronę https://jakschudnacpociazy.pl/. Po rejestracji na maila przychodzą zarówno diety z rozpiską zakupową co jest bardzo przydatne w sklepie oraz ćwiczenia.
Dziękuję Ci bardzo na pewno warto skorzystać. Wszystkiego dobrego i powodzenia w pracy z mamami.
Dziękuję również.