Autyzm 15 pomysłów jak ćwiczyć z dzieckiem w domu

Facebook

Na samym początku jest dezorientacja. Z dzieckiem dzieje się coś nie tak. Rodzic zauważa niepokojące objawy i szuka pomocy u specjalisty. Jest to proces nieraz długi i żmudny. Kiedy pojawi się diagnoza a emocje opadną zaczyna się oswojenie się z sytuacją. Rodzic szuka wskazówek jak się zachowywać i co jeszcze można zrobić, szuka rozwiązań jak najlepiej pomóc swojemu dziecku. Jednym ze sposobów jest ćwiczenie z dzieckiem w domu. Poniżej nasza podpowiedź jak ćwiczyć z dzieckiem ze spektrum autyzmu w domu.

W tym artykule wymienię 15 prostych propozycji zabaw, które z wykorzystaniem dostępnych w domu materiałów można przeprowadzić samodzielnie.

Przed rozpoczęciem zabawy upewnij się, że w pomieszczeniu jest cicho. Wyłącz wszelkie rozpraszacze czyli telewizor, radio albo zbyt jaskrawe światło. Mów do dziecka wyraźnie oraz prostym językiem. Dodatkowo zadbaj o kontakt wzrokowy oraz o to abyście byli odwróceni do siebie przodem.

Jak ćwiczyć z dzieckiem z autyzmem w domu:

1. Rozwijaj umiejętność naśladowania

Możesz uczyć swoje dziecko odtwarzania prostych czynności. Zacznijcie od podstawowych aktywności domowych. Kiedy wycierasz meble daj dziecku ściereczkę i zademonstruj jak to zrobić. Potem poproś o powtórzenie czynności. W taki sam sposób pokaż dziecku odkurzanie, układanie sztućców lub wkładanie ubrań do pralki. Nie dość, że poćwiczycie umiejętność naśladowania to także nauczysz dziecko obowiązków domowych.

2. Zrób własne pacynki

Do wykonania pacynki możesz użyć rękawiczek. Narysuj każdej pacynce emocje – wesołą, smutną, złą, wystraszoną. Bawcie się przedstawiając role. To doskonała zabawa do rozpoznawania emocji

3. Wykorzystuj zabawy rozwijające małą motorykę

Sprawność dłoni i palców ma ścisły związek z mową oraz przygotowuje do nauki pisania. Poświęćcie czas na rysowanie na dużych arkuszach, kartonach, kartkach, malowanie farbami czy kolorowanie. Możecie wykorzystać zabawy z plasteliną oraz gliną, zróbcie masę solną, piasek kinetyczny, przesypujcie piasek, rozwieszajcie wspólnie pranie, które dziecko przyczepia klamerkami do bielizny, przelewajcie kolorową wodę, nawlekajcie makaron na sznurek, bawcie się w zabawy paluszkowe.

Rysowanie i inne prace plastyczne to jedne z aktywności, które można wykorzystać jeśli zastanawiasz się jak ćwiczyć z dzieckiem z autyzmem w domu.

4. Graj z dzieckiem w gry typu memory i gry planszowe

Zacznij od metody mniejszych kroków. Zagrajcie w prostą grę, która ma jasne zasady albo od mniejszej ilości par w memory.

5. Rozmawiaj jak najczęściej z dzieckiem, „otaczaj go mową”

Opowiadaj dziecku o tym co robisz w danym momencie. Opisuj co widzisz na bieżąco wychodząc na spacer powiedz na przykład „to jest drzewo”, „to jest liść”. Pamiętaj aby mówić wyraźnie i prostymi zdaniami.

6. Śpiewaj piosenki z pokazywaniem, mów proste wierszyki

Te aktywności uczą rozpoznawania i nazywania części ciała, orientacji przestrzennej, poszerzają słownictwo. Mogą to być na początku proste piosenki, typu „Mam chusteczkę haftowaną”, „Rączki robią klap klap klap”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”, „Ręce do machania”, „Bierzemy muchy w paluchy”. Nie potrafisz śpiewać? Nic nie szkodzi zawsze możesz odtworzyć piosenkę i zostawić samo pokazywanie albo po prostu powiedzieć tekst piosenki jako wierszyk.

7. Czytaj książeczki, nazywaj obrazki

Czytanie pozytywnie wpływa rozwój mózgu, wyobraźnie dziecka oraz rozwija słownictwo. Otwierając książkę zacznij od nazywania obrazków. W kolejnym etapie dodaj zadawanie pytań „Co to jest”? albo pytań ze wskazywaniem „Gdzie jest drzewo”?

8. Stwórz z dzieckiem jego własną książeczkę

Zrób zdjęcia dziecka w różnych ważnych dla niego sytuacjach np. podczas spaceru, jedzenia, picia, czytania. Zrób zdjęcia najbliższych dziecku osób. Wklej je do książeczki. Oglądajcie ją razem, zachęcając przy tym dziecko do mówienia.

9. Słuchajcie odgłosów  otoczenia

Zainteresuj dziecko odgłosami otaczającego świata. Jeśli jesteście w domu poproś dziecko aby zamknęło oczy i powiedziało co słyszy- może to będzie pralka a może deszcz za oknem? Na podwórku posłuchajcie śpiewu ptaków. Możesz również odszukać pliki audio z różnymi odgłosami np. odgłosy zwierząt, artykułów AGD. Zadaniem dziecka będzie rozpoznanie danego odgłosu.

10. Zbudujcie własną ścieżkę sensoryczną

Ścieżkę możesz wykonać z materiałów o różnej strukturze np. na karton naklej klejem na gorąco papier ścierny, kamyczki lub fasolę, kasztany, szyszki delikatny materiał albo folia bąbelkową. Taka zabawa rozwija min. równowagę, koordynację ruchową, sprawność motoryczną czy planowanie ruchu.

11. Ucz prostych zabaw z wykorzystaniem przedmiotów

Pobawcie się w proste zabawy. Czesanie lali, karmienie misia, kładzenie misia spać do łóżeczka, budowanie drogi czy garażu z klocków dla samochodu, budowanie wieży z klocków to kilka podstawowych i uniwersalnych zabaw.

Budowanie wieży z klocków to prosta zabawa i sposób jak ćwiczyć z dzieckiem z autyzmem w domu.

12. Układajcie sekwencje i szeregi

Umiejętność szeregowania i układania sekwencji potrzebna jest do opanowania mówienia oraz pisania.

Do układania sekwencji możesz użyć  kolorowych patyczków do lodów, kredek, klocków  czy nakrętek. Ćwicząc szeregi użyj przedmiotów układając je od najmniejszego do największego lub odwrotnie. Wykorzystaj piłeczki różnej wielkości, pudełka lub klocki. Możesz również wykorzystać gotową pomoc tutaj.

13. Segregujcie obrazki na kategorie

Wydrukuj lub wytnij np. z gazety obrazki z różnymi obrazkami takimi jak warzywa, owoce, zabawki, ubrania i pomieszaj je. Spróbuj z dzieckiem posegregować obrazki na kategorie.

14. Dobierajcie obrazki w pary

Wydrukuj lub narysuj dwa takie same obrazki. Mogą to być identyczne kształty, przedmioty, litery albo cyfry. Pomieszaj te obrazki. Zadaniem dziecka będzie dobrać obrazki w pary.

15. Co tu nie pasuje?

Do tej zabawy możesz użyć obrazków z poprzednich zadań. Rozłóż przed dzieckiem kilka takich samych obrazków oraz jeden, który nie pasuje do reszty. Zadaniem dziecka będzie pokazanie, który obrazek nie pasuje do reszty.

Sposobów na to jak ćwiczyć z dzieckiem z autyzmem w domu jest wiele. Im większe zaangażowanie rodzica w codzienne aktywności tym lepszy efekt rozwoju dziecka i terapii. Dodatkowo wspólne aktywności i spędzanie czasu pozwala na budowanie dobrej relacji z dzieckiem.

Zobacz inne artykuły

Mazury gdzie pojechać z dzieckiem?

Lato w Polsce trwa krótko. Planując urlop z dzieckiem chcemy trafić w dziesiątkę. Szukamy fajnego miejsca tak żeby plaża była blisko, było

Chcesz więcej praktycznych wskazówek?

Dołącz do naszej listy mailowej aby otrzymywać specjalne, dodatkowe treści i odbierz prezent, zakładki na dzień mamy!

prezent zakładki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Podaj adres e-mail, na który będziemy wysyłać Ci materiały

Uwaga ważne!
Musisz kliknąć przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres! Jeśli wiadomość nie przychodzi, sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

PAMIĘTAJ, żeby
odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem mamykreatywne.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie ZALEWSKI Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku (15-111) przy ul. Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 2/410, NIP 5423437528. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na mamykreatywne.pl/polityka-prywatnosci