Najgorsze prezenty na Dzień Dziecka (nie Huggy Wuggy)

Facebook
Pinterest

Ostatnio bardzo głośno jest o maskotce Huggy Wuggy dostępnej masowo na straganach i o zagrożeniach jakie niesie ze sobą używanie jej przez dziecko. Jednak czy to jest jedyna niebezpieczna zabawka dostępna na rynku? Zobaczcie inne równie jak nie bardziej niebezpieczne zabawki, które mogą wpaść w ręce naszych dzieci. W tym artykule przeczytasz jakie według mnie są najgorsze prezenty na Dzień Dziecka.

1. Klocki magnetyczne

Chodzi o te klocki, które łączy się za pomocą namagnetyzowanych kulek. Można z nich budować niesamowite konstrukcje, dzieci je uwielbiają. Z jakiegoś jednak powodu to uwielbienie przybiera często nieoczekiwany obrót i magnetyczne kulki trafiają do buzi dziecka. W przypadku jednej kulki raczej nic się nie powinno stać, zostałaby ona wydalona po kilku dniach. Jednak jeśli dziecko połknie takie dwie kulki lub więcej (jak na przykład kilkulatek  z Krakowa, w którego przewodzie pokarmowym znaleziono 50! takich kulek) to mamy już poważny problem.

Cały szkopuł tkwi w silnym namagnetyzowaniu kulek (dlatego przy ich pomocy można budować nawet duże konstrukcje), które w przewodzie pokarmowym potrafią się łączyć pomiędzy błonami i stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Nie jestem panikującą matką, ale kilka artykułów i opinie lekarzy, którzy mieli do czynienia z małymi pacjentami i kulkami w ich brzuchach przekonały mnie, żeby nie iść w tę stronę i szukać innych kreatywnych zabawek, których na rynku jest mnóstwo. Niewątpliwie takie klocki to jeden z najgorszych prezentów na dzień dziecka.

2. Brzydal

Zabawka, o której było głośno kilka lat temu. Nie jest niebezpieczna pod względem fizycznym. Nie da się jej połknąć ani skręcić na niej nogi. Zabawka jest reklamowana jako rozładowująca napięcie  i relaksująca. Na czym polega to rozładowywanie i relaksacja? Na kopaniu Brzydala! Tak! Właśnie tak. Po prostu nie wierzę, że ktoś wpadł na taki pomysł. Stworzyć zabawkę przypominającą głowę człowieka z różnymi defektami, nazwać ją „brzydal” i kazać nią rzucać i kopać. Coraz mocniej i mocniej, bo dzięki temu ta „głowa” trzęsie się bardziej i bardziej. Chyba najgorsza i najmniej edukacyjna zabawka jaką kiedykolwiek widziałam. Zdecydowanie odradzam tego typu zabawki jako prezenty na Dzień Dziecka.

3. Pistolety

Bardzo często chłopcy dostają pistolety w prezencie. Czy takie prezenty na Dzień Dziecka są na pewno dobre? Dlaczego chłopcy od najmłodszych lat tak bardzo lubią pistolety? To pytanie raczej do jakiegoś antropologa, bo faktem jest, że mali chłopcy gdzieś głęboko pod skórą w naturalny sposób czują ten temat. Temat, który mnie jako kobietę i matkę przeraża. Zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej budzi we mnie jeszcze większy zgrzyt „zabawa” w „wojnę”. Nigdy nie zrozumiem i nie zaakceptuje idei zabawkowej broni. Jednak pomijając akcent socjologiczno- psychologiczny takiej zabawki to myślę, że pistolety na kulki i ostre strzałki stanowią realne zagrożenie fizyczne dla kilkuletnich dzieci. Zatem jeśli już musicie to może warto kupić pistolet na przyssawki lub miękkie strzałki, którymi celuje się do jakieś tarczy i zdobywa punkty. Wtedy będzie to miało może jakiś sens i będzie bezpieczniejsze.

4. Zestawy do makijażu

Dziewczynki uwielbiają, chłopcy zresztą też. Kiedy moja córka dostała swoje pierwsze lakiery do paznokci, mój synek z namaszczeniem malował sobie paznokcie. I pomijając wszelkie dyskusje ideologiczne, myślę, że to po prostu było dla niego interesujące i fascynujące. Jednak takie zestawy do makijażu dla małych dzieci budzą we mnie lęk. Taki zestaw zawiera zazwyczaj błyszczyk, jakieś cienie do powiek, róż i lakier do paznokci. Większość z tego dzieci nakładają sobie na twarz, część jak błyszczyk pewnie chcąc nie chcąc zjedzą. Kiedy wybieram płyn do kąpieli kilka razy czytam skład choć nic nie rozumiem, a w przypadku takich kosmetyków rozumiem jeszcze mniej, a lista użytych składników jest dwa razy dłuższa. Warto wybierać zatem takie kosmetyki do makijażu, które są testowane dermatologicznie i takie, które w składzie nie mają Toluenu, Formaldehydu, DBA, BPA i innych okropieństw.

5. Lalki o nienaturalnych ksztaltach

Kiedyś to była tylko lalka Barbie, teraz właściwie to trzeba się nieźle natrudzić, żeby znaleźć lalkę, która jest proporcjonalna anatomicznie. I to mnie przeraża, bo ani ja ani moje dziecko, ani nikt nigdy nie będzie tak wyglądał. Ktoś może powiedzieć – i co z tego, przecież też nikt z nas nie będzie nigdy wyglądał jak pluszowy miś albo ludzik lego. Jednak wydaje mi się, że w przypadku lalek sprawa ma się nieco inaczej.

Małe dziewczynki (duże zresztą też ;)) są bardzo wrażliwe na punkcie swojego wyglądu. Kiedy bawimy się lalkami bawimy się w idealny świat. Lalki są idealne. I my tak chcemy. Chcemy mieć piękny dom z basenem, samochód. I tak jak do takich rzeczy możemy dążyć i zdobywać je w zdrowy sposób, np. ciężką pracą to z  wyidealizowanym wyglądem jest trochę gorzej. To trudny temat. To co możemy robić, to budować poczucie wartości naszych małych dziewczynek niezależnie od otoczenia. Niemniej budzi we mnie lęk, kiedy czterolatka z niemym uwielbieniem patrzy i bawi się długonogą i wielkooką „pięknością” w pełnym makijażu.

Co zrobić jeśli nasze dziecko dostanie takie prezenty na Dzień Dziecka?

Nie lubię skrajności. Na tej liście znalazły się zabawki, których nigdy bym swoim dzieciom nie kupiła jak np. brzydal czy klocki magnetyczne. Są tu też takie, które moje dzieci mają, bo na przykład dostały od kogoś w prezencie, np. zabawkowy pistolet czy lalka Barbie. Czy je wyrzucam lub chowam? Nie, ale jak coś wzbudza mój lęk to robię się bardziej czujna na to co się wokół tej rzeczy dzieje, w jakim kontekście moje dzieci daną zabawką się bawią. Bądźmy czujni, bo jak nie my rodzice to kto? Sami widzicie, że na firmy produkujące zabawki nie ma co liczyć, bo dla nich liczy się tylko zysk.

A czy Wy macie jakieś zabawki, których nie lubicie albo nie akceptujecie? Napiszcie w komentarzu.

Jeśli potrzebujesz fajnego i bezpiecznego prezentu na Dzień Dziecka, na przykład jako dodatek do książeczki, to TUTAJ możesz pobrać specjalnie przygotowane przez nas zakładki. Kreatywne prezenty na Dzień Dziecka znajdziesz również w naszym sklepie. Zapraszamy.

Zobacz inne artykuły

Mazury gdzie pojechać z dzieckiem?

Lato w Polsce trwa krótko. Planując urlop z dzieckiem chcemy trafić w dziesiątkę. Szukamy fajnego miejsca tak żeby plaża była blisko, było

Chcesz więcej praktycznych wskazówek?

Dołącz do naszej listy mailowej aby otrzymywać specjalne, dodatkowe treści i odbierz prezent, zakładki na dzień mamy!

prezent zakładki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart

Podaj adres e-mail, na który będziemy wysyłać Ci materiały

Uwaga ważne!
Musisz kliknąć przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres! Jeśli wiadomość nie przychodzi, sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

PAMIĘTAJ, żeby
odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem mamykreatywne.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie ZALEWSKI Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku (15-111) przy ul. Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 2/410, NIP 5423437528. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na mamykreatywne.pl/polityka-prywatnosci